2016 LOS ANGELES BOOK FESTIVAL WINNERS

2016 LOS ANGELES BOOK FESTIVAL NAMES “WITCHES” FOR TOP HONORS


LOS ANGELES_ The 2016 Los Angeles Book Festival has named a supernatural thriller as the grand prize winner of its annual competition honoring the best of world publishing.

Michael Phillip Cash’s “Witches Protection Program” follows disgraced law enforcement agent Wes Rockville, who is reassigned to a 232-year-old secret government organization, the Witches Protection Program. His first task: uncover a billion-dollar cosmetics company’s plan to use witchcraft for global domination.

The fun, breezy young adult read has definite franchise possibilities, catching the judging eye for its wit and interesting premise. Phillips and other authors and publishers will be honored at a private dinner in Los Angeles.

Other winners in the competition:

BUSINESS

WINNER: Ravioli Rules Al Manganiello

RUNNER-UP: The HR Lawyer Within You – Robert D. Hudson

HONORABLE MENTION:

  • Letters to My Child’s Guardian - Virginia C. Antipolo-Utt


SCIENCE FICTION

WINNER: Flare – Jonathan Maas

RUNNER-UP: The Woman Who Tasted Death – DG Wood

HONORABLE MENTION:

  • Evil Rising – D.C. Claymore

PHOTOGRAPHY/ART

WINNER: Living Mollusks - Charles E. Rawlings

WILD CARD

WINNER: Tweeting Da Vinci – Ann C. Pizzorusso

RUNNER-UP: The Lobby – Randi Sherman

HONORABLE MENTIONS:

  • The Ultimate Anti-Bullying Solutions Guide – Anite Telle
  • The Alexandrite – Rick Lenz
  • Monochrome – H.M. Jones
  • Tea and Madness – C. Streetlights
  • Letters From Zulu – A Navy Wife


GENERAL FICTION

WINNER: The Last Savanna – Mike Bond

RUNNER-UP: Belle of the Ball – Norman Keifetz

HONORABLE MENTIONS:

  • Thirty-Three Cecils – Everett De Moirer
  • The Dolphin – Craig Bennett Hallenstein
  • Executive Command – Gary Grossman
  • Four Ways to Pharaoh Khufu – Alexander Marmer
  • Creole Moon: The Betrayal – Suzon Holmes
  • Beleagured Truth – William Messenger
  • Sons of Eve – Timothy Epupa
  • A Charleston Yankee – Michael D. Mercurio
  • An Absence of Faith – David W. Gordon
  • Please Hold – Tricia Stewart Shiu
  • The Pharaoh’s Builders – Heather Perrywinkle Smith
  • The Yellow Plantation on the Purple Sea – Gloria T. August
  • The National Memorial – John Barth
  • The Beauty of Ordinary Things – Harriet Scott Chessman
  • Justice for the Black Knight – Jerri Blair


ROMANCE

WINNER: This Heart of Mine – Brenda Novak

RUNNER-UP: The Arc – Angelina Hart

HONORABLE MENTIONS:

  • The Year of Soup – Howard Reiss
  • Touched by a Phoenix – Sophia Byron
  • The Unraveling of Shelby Forrest – Donna Friess
  • Kisimba – Gillian Galbraith
  • Preying Mantis, the Story of Tarissa – Lyn Thomas
  • San Francisco – Marian Lindner
  • MeetandTell.com/adventure – Deamer Dunn


GENERAL NON-FICTION

WINNER: Nagasaki: Life After Nuclear War – Susan Southard

RUNNER-UP: Be Your Own Brand of Sexy – Susan L. Edelman, MD

HONORABLE MENTIONS:

  • Weight Training Without Injury – Fred Stellabotte/Rachel Straub
  • The Girls in My Town – Angela Morales
  • Writing America – Shelly Fisher Fishkin
  • Gap Year Girl – Marianne C. Bohr
  • Broken Places – Rachel Thompson
  • The Second Mourning – Stephen G. Yanoff
  • Tesserae: A Memoir of Two Summers – Mathias B. Freese
  • Happy Chasing Happy – Jerome Isie


BIOGRAPHY/AUTOBIOGRAPHY/MEMOIR

WINNER: James Dean – Tomorrow Never Comes – Darwin Porter/Danforth Prince

RUNNER-UP: The War Came Home With Him – Catherine Madison

HONORABLE MENTIONS:

  • Listening to the Jar Flies – Jimmy R. Lewis
  • Carlos Gardel “Volver” – Frederica Pratter
  • Listening to the Jar Flies – Jimmy R. Lewis
  • Czar Nicholas, The Toad, and Duck Soup – Elisabeth Amaral
  • A Connisseur’s Journey – Dr. Jeffrey Lant
  • Rebuilding the GE House Jack Blew Down – Mary Kuykendall


CHILDREN’S BOOKS

WINNER: The Reading Promise – Troy Kent

RUNNER-UP: Glaciers – Christine Webster

HONORABLE MENTIONS:

  • Have You Filled a Bucket Today? 10th Anniversary Edition – Carol McCloud/David Messing
  • Samurai – Rosemary Weood
  • If You Were Me and Lived in..China – Carole P. Roman
  • Quackers Wants to Fly – Susan Wolff
  • The Ship Captain’s Tale – V.A. Boeholt
  • The Ability Gang – Heidi AW Kaminski
  • The Brown Paper Bag – Destry Ramey
  • A Flag for the Flying Dragon – Carole P. Roman
  • The Brave Little Explorer – Jack Graber
  • The Tiniest Tumbleweed – Kathy Peach
  • River of Fire – Gail Bornfield
  • Square Zair Pair – Jase Peeples
  • Dotty and the Calendar House Key – Emma Warner-Reed
  • Pop! Pop! Bam! Bam! – Sally O. Lee

YOUNG ADULT

WINNER: Witches Protection Program – Michael Phillip Cash

RUNNER-UP: The Dancing Delilahs – Pamela Bauer Mueller

HONORABLE MENTIONS:

  • Oiseau The King Catcher – Jesse Byrd
  • The Sparks – Kyle Prue
  • A Place to Call Home: Toby's Tale – G.A. Whitmore
  • The Saffron Crocus – Alison McMahan
  • Emotional Map of Los Angeles – edited by Keren Taylor
  • Raman and Sunny: Middle School Blues – Fiza Pathan
  • The Gay Teen’s Guide to Defeating a Siren – Cody Wagner
  • The Grid 1: Fall of Justice – Paul Teague



GENRE-BASED

WINNER: When the Dead Speak – Kitty Janusz

HONORABLE MENTIONS:

RUNNER-UP: Immigrant Soldier – The Story of a Ritchie Boy – Kathryn Lang-Slattery

  • A Flag for the Flying Dragon – Carole P. Roman
  • The Brave Little Explorer – Jack Graber
  • The Tiniest Tumbleweed – Kathy Peach
  • River of Fire – Gail Bornfield
  • Square Zair Pair – Jase Peeples
  • Dotty and the Calendar House Key – Emma Warner-Reed
  • Pop! Pop! Bam! Bam! – Sally O. Lee

SPIRITUAL

WINNER: P Town – Howard Reiss

RUNNER-UP: The Soul Retrieval: A Novel – Ann W. Jarvie

HONORABLE MENTIONS:

  • I Will Give You Shepherds – Joe Garner
  • You Don’t Die – You Just Change Channels! – Chuck Swartwout


COMPILATIONS/ANTHOLOGIES

WINNER: The Noisiest Book Review in the Whole World – edited by Lolita Lark

RUNNER-UP: Ars Moriendi – Desmond Kon Zhicheng-Mingde

Tales of Our Lives: Fork in the Road – Matilda Butler

HONORABLE MENTIONS:

  • Signs of Passing – Owen Thomas
  • The Noisiest Book Review in the Known World – edited by Lolita Lark


POETRY

WINNER: Ida y Vuelta – Issamary Simmons Benavides

RUNNER-UP: A flor de piel – Julie Pujol Karel

HONORABLE MENTIONS:

  • State of Grace: The Joshua Elegies – Alexis Rhone Fancher
  • Dreaming My Animal Selves – Helene Cardona


HOW-TO

WINNER: Every Word Has Power – Yvonne Oswald


COOKBOOKS

Shortcuts to Gourmet Cooking Encore – Frances Schaffer


REGIONAL LITERATURE

WINNER: Law and Order at the End of the Oregon Trail – Ken Bilderback


SEQUELS

WINNER: Tesseract Resurrection – Vicki Ebeling