2017 LOS ANGELES BOOK FESTIVAL WINNERS

LOS ANGELES BOOK FESTIVAL NAMES “ASHES” FOR TOP HONORS

LOS ANGELES_ The story of two middle-aged brothers who are forced into a cross-country trip with their father’s remains is the grand prize winner of the 2017 Los Angeles Book Festival, which honors the best of the world publishing community.

Author Steven Manchester’s “Ashes: A Novel” (The Story Plant) details the journey of Jason and Tom Prendergast, brothers whose perceptions of various betrayals has left them estranged. But when their father dies, they have no choice but to spend a cross-country car trip together to avoid losing out on the contents of an envelope left with their father’s attorney.

Their contentious trip and its stunning secret meaning offers a fresh take and gripping read on a classic tale of family and dysfunction, making it well worthy of top honors.

Manchester and other winners will be honored at a private ceremony in Los Angeles in April.
Other winners in the competition:

WILD CARD

WINNER: Big & Fabulous – Randi M. Sherman

RUNNER-UP: A Theory of Nothing – Thomas Barlow

HONORABLE MENTIONS:

  • Oink: A Food for Thought Mystery – Judith Newton
  • Libido Tsunami – Cate Burns
  • Rats – Joseph Klingler
  • Dead Secrets: A Jack Mango Murder Mystery – L. A. Toth
  • The Gospel According to Ruth – Kevin Foster


POETRY

WINNER: Where Do I Sit – Neal Hall

RUNNER-UP: The Vivisection Mambo – Lolita Lark, editor

HONORABLE MENTIONS:


GENERAL FICTION

WINNER: Ashes: A Novel – Steven Manchester

RUNNER-UP: Book of Birds – Lisa Bryski

HONORABLE MENTIONS:

  • The Path of the Wind – James A. Misko
  • The Indian – Barry Kienzle
  • Daggers of Treason – Niraj Srivastava
  • Liars – Steven Gillis
  • That Summer in Normandy – Rosemary Rudland
  • The Secret Kept – Herbert C. Robinson
  • My Summer on Haight Street – Robert Rice Jr.
  • Monday Girl’s Revenge – David Thyfault
  • Season of Lies – Dennis Hetzel
  • The Dog that Laid Eggs – Jonathan Maas
  • Invincible Summers – Robin Gaines
  • Cameron’s Quest – David Carraturo
  • Shipwrecks and Other Stories - Jerry D. Mathes II
  • The Scheme of Things – Tim Parks
  • MashUp – Joseph Klingler
  • The Campaign – John Lally
  • The Hedgecock Friasko – Rick Hussey
  • The Campaign – John Lally
  • Cries of the Eagle – Michael Nathanson
  • The Torch is Passed – William Powers
  • The Redemption of Brian O’Connor – N.H. Roncolato


GENERAL NON-FICTION

WINNER: The Audacity of Futurism – R.S. Amblee

RUNNER-UP: Murder Never Dies – George T. Sidiropolis

HONORABLE MENTIONS:

  • Florence: A Traveler’s Guide to the Gems/Giants – Patty Civalleri
  • The Jacobson Joy Inventory – David M. Jacobson
  • Cartooning the Landscape – Chip Sullivan
  • I Punched Myself in the Eye – Pamela Capone
  • Beverly Hills Concentration Camp – Randi Maggid
  • Travels with Cheryl – Jan Atamian
  • R&R: Rest and Re-creation for the Working Spirit – M. Catherine Bunton

SCIENCE FICTION

WINNER: Age of Order – Julian North

RUNNER-UP: Slippery Things – Lane Baker

HONORABLE MENTIONS:

  • Last Call for Caviar – Melissa Roen
  • Maya Rising – Melissa Roen
  • Super Born 2 – Keith Kornell


GENRE-BASED

WINNER: The Soul Mender – R.S. Dabney

RUNNER-UP: Dark Surf – TC Zmak

HONORABLE MENTIONS:

  • John! Episode I – AD 27 – Rolin Bruno
  • Code: 10-71: Victim to Victor – Madeline Morehouse
  • Missing Mona: A Tommy Cuda Mystery – Joseph Klingler
  • Cauliflower Heart: She Who Laughs Last – Diana Hart
  • The Book of Djinn – P.K. Silverson
  • Secrets Buried in the Lemon Grove – Kitty Janusz


BIOGRAPHY/AUTOBIOGRAPHY/MEMOIR

WINNER: A Feminist in the White House – Doreen Mattingly

RUNNER-UP: When Mama Can’t Kiss it Better – Lori Gertz

HONORABLE MENTIONS:

  • Mama’s Curse – T.M. Morris
  • A Soldier’s Story – Richard Hogue
  • A Perfect Spy – Francis Hamit
  • With Angel’s Wings – Stephanie Collins
  • Code: 10-71: Victim to Victor – Madeline Morehouse
  • Behind the Microphone – Lew Dobbins
  • Thwarted Escape - Lopamudra Banerjee


CHILDREN’S BOOKS

WINNER: Delivering Dreams – Lori Preusch

RUNNER-UP: The Family Tree – Laurie Copmann

HONORABLE MENTIONS:

  • Hensley’s Plastic Spoon – Dannette Hunnel
  • Feronia – The Little Girl Who Learned to Fly Free – Nola Hennessy
  • Operation Tenley: Book 1 – The Fair City Files – Jennifer Gooch Hummer
  • Off the Hook: A Christmas Ornament Adventure – John Arvai III
  • Kitten & Butterfly – Aviva Gittle (author) Tekla Huzar (illustrator)
  • A Tale of Tails – Craig Bourne
  • Ice Cream USA – Thal Dixon
  • My Grandmother’s Lace – Jan Atamian
  • Roxie the Doxie Finds Her Forever Home – Jody A. Dean
  • A Squirm of Worms – Dr. Sherry Meinberg
  • Victoria’s Dreams – Sandy Alvarado
  • Dotty and the Chimney Thief – Emma Warner-Reed
  • Great Things to Be – Kenin O’Connor
  • Harley Farley’s First Halloween – Donna Munoz
  • Buzzy and Thomas Move into the President's House – Vicki Tashman
  • Mission Baby Tooth: Book 2 – Carol Bates Hutchinson


YOUNG ADULT

WINNER: Skinny White Freak – Paul Haddad

RUNNER-UP: The Fix – Natasha Sinel

HONORABLE MENTIONS:

  • Slippery Things – Lane Baker
  • The Witch Lineage – Marian Lindner
  • They Call Me Alexandra Gastone – T.A. Maclagan
  • A Darker Magic This Way Comes – Carmel Niland
  • The Magnum Opus – Christoper and Christine Kezelos
  • The Wave – Kirsten Spiteri
  • South of Main Street – Robert Gately
  • The Emperor of Dragons – Logan Stark
  • Novus: The Cresecren Chronicles Book I – Crystal Marcos
  • They Call me Alexandra Gastone – T.A. Maclagan
  • The Magnum Opus – Christopher/Christine Kezelos
  • Jamaal’s Journey – John McCormack


SEQUELS

WINNER: The Peace Keeper – R.S. Dabney

RUNNER-UP: Rising – TC Zmak

HONORABLE MENTIONS:

  • Daggers of Treason – Niraj Srivastava
  • Dotty and the Chimney Thief – Emma Warner-Reed


HOW-TO

WINNER: The Renegade Writer – William Griffiths

RUNNER-UP: Agile Scrum: Your Quick-Start Guide – Scott M. Graffius

HONORABLE MENTIONS:

  • Tame Your Money Elephants – Patrick Carroll
  • The 4-1-1 on Reinventing You – Michele Sfakianos
  • Three Lessons on How To Lower Stress Naturally – Angelina Saunders
  • Calling the Shots in Your Medical Care – Beth L. Gainer
  • Back Off! - Catherine Mattice/EG Sebastian
  • My Will Be Done! Preserving Your Legacy – Elaine Cauley
  • How Youth Triumph in Sports – Vida S. Oro


SPIRITUAL

WINNER: Living from the Mountaintop – Christian Sorensen

RUNNER-UP: To Know Our Self – Alan J. Steinberg

HONORABLE MENTIONS:

  • The Whisper Within – Lisa A. Schoemer
  • The Creed – Vivi Stutz
  • The Gospel According to Ruth – Kevin Foster
  • God’s Light Abridged Audiobook – Rick Scarnati


ROMANCE

WINNER: Looking Glass Friends – E.L. Neve

RUNNER-UP: The Heart of Hannen – Fawn Bonning

HONORABLE MENTIONS:

  • The Leader of Lors – Fawn Bonning


BUSINESS

WINNER: The 3 Dimensions of Emotions – Dr. Sam Alibrando

RUNNER-UP: Saving Investa – Scott MacDonald

HONORABLE MENTIONS:

  • Agile Scrum: Your Quick-Start Guide – Scott M. Graffius
  • Security Matters: Essays on Industrial Security – Francis Hamit
  • Seeking Civility – Catherine Mattice


REGIONAL LITERATURE

WINNER: Where an Angel’s on a Rope – Mara Purl

RUNNER-UP: Inheritance of Stone, Vol. 1 – Gloria T. August.

HONORABLE MENTIONS:

  • Inheritance of Stone, Vol II – Gloria T. August


PHOTOGRAPHY/ART

WINNER: Consuming Stories – Rebecca Peabody